Rodzaje zadaszeń stosowanych w rolnictwie
W rolnictwie wyróżnić można trzy rodzaje stosowanych zadaszeń:
- wiaty,
- hale,
- garaże.
Wybór zadaszenia zależeć będzie przede wszystkim od składowanego pod nim towaru oraz tego, w jakich warunkach musi być przechowywany. Sprawdź w naszym wpisie, czym charakteryzuje się każde z zadaszeń, stosowanych w rolnictwie.
Czym charakteryzują się wiaty?
Wiaty to zadaszenia pozbawione ścian, oparte jedynie na słupach. Produkuje się je z ognioodpornej, wytrzymałej stali. Można je przesłonić siatkami przeciwwietrznymi, podnoszonymi lub stałymi. Ich montaż umożliwia regulację wilgotności pod wiatą – wiatroprzepuszczalność siatek wacha się od 2% do 90%.
Stalowe wiaty w rolnictwie sprawdzają się doskonale, gdy potrzebna jest ochrona towaru przed deszczem i śniegiem. Trzeba jednak pamiętać, że składowane pod taką wiatą produkty lub płody rolne muszą być odporne na dobowe zmiany temperatury oraz na dużą wilgotność powietrza. Z drugiej strony pod stalowymi wiatami składuje się produkty, wymagające naturalnej wentylacji, takie jak na przykład siano.
Jakie zalet mają hale magazynowe?
Innym rodzajem zadaszeń stosowanych w rolnictwie, są hale magazynowe, w których składować można maszyny rolnicze oraz produkty, wymagające specjalnych warunków przechowywania. Oferowane przez nas hale stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu składowany w nich towar jest w pełni zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych. Hale oparte są na wytrzymałej konstrukcji ze stalowych prętów. Ściany pomieszczenia zbudowane są natomiast z blachy trapezowej lub płyty warstwowej. Hale mogą być wszechstronnie wykorzystywane, a także są łatwe w montażu i atrakcyjne cenowo. Oferowane przez nas hale magazynowe spełniają normy technologiczne oraz bezpieczeństwa. Projekt hali każdorazowo dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszych klientów.
Kiedy warto zainwestować w blaszany garaż?
Trzecim rodzajem zadaszeń, często spotykanym w rolnictwie są garaże blaszane, służące przede wszystkim do przechowywania maszyn oraz pojazdów rolniczych. Mogą posiadać jedno lub dwuspadowe dachy, a ich brama może otwierać się na boki lub do góry. Blachy wykorzystywane do budowania garaży pokrywamy powłoką alucynkową, dzięki czemu pomieszczenia te są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.
Dodatkowo konstrukcje garaży blaszanych pokrywa się farbą akrylową, filcem oraz rdzeniem styropianowym, w celu ich ocieplenia. Zaletami garaży z blachy jest łatwość i prostota montażu, oraz ich niska cena. Konstrukcję stawia się bardzo szybko, a sam garaż może być wykorzystywany przez wiele lat. Kolor oferowanych przez nas konstrukcji łatwo jest dopasować do koloru elewacji reszty budynków gospodarczych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zadaszeń dla rolnictwa.