Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?
Kiedy zastanawiamy się nad budową na terenie własnej działki, wolno stojącego garażu, który nie jest częścią domu lub innego budynku, przy wyborze wymiarów i konstrukcji najczęściej myślimy w pierwszej kolejności o powierzchni optymalnej dla samochodu. Już na etapie planów, a potem projektowania, musimy zdecydować również, jaką wybierzemy bramę garażową – przede wszystkim, jak będzie się otwierać.
Dlaczego o wyborze bramy garażowej mówimy w kontekście wolno stojącego garażu?
O wyborze bramy mówimy w kontekście garażu wolno stojącego, ponieważ gdy jest on częścią domu lub innego budynku, architekt na pewno nie pominie w swoim projekcie sposobu otwierania bramy. Budowa garażu wolno stojącego czasem nie wymaga decyzji uzyskania pozwolenia – dotyczy to przede wszystkim lekkich garaży z blachy o powierzchni do 35 m2. Możemy zbudować garaż, zgłaszając jedynie budowę, jeśli spełni wymagania z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym pamiętajmy, że na każdych 500 m2 posesji może znajdować się tylko jeden taki obiekt.
Sposób otwierania bramy garażowej
Garaż ma być przede wszystkim funkcjonalny, a brama garażowa ma być maksymalnie wygodna w użytkowaniu. Ważny jest sposób otwierania bramy garażowej. Wariantów jest wiele, przy czym w przypadku wolno stojących obiektów, najpopularniejsze są tradycyjne bramy garażowe dwuskrzydłowe, tradycyjne, uniwersalne, bardzo proste, a przy tym komfortowe. Jeżeli jednak nie mamy miejsca na taki sposób otwarcia, otwarte drzwi nie zmieszczą się przed garażem, alternatywą jest wybór bramy garażowej uchylnej do góry. Jest jeszcze jedno rozwiązanie: to brama garażowa na rolkach, która przesuwa się na bok – tu jednak potrzebujemy miejsca obok obiektu. Ze swojej strony oferujemy dokładne konsultacje i porady.